Iluzoryczny wiara w lepszy świat

Na początku lat 90. ubiegłego stulecia po raz pierwszy znalazłem się w budynku Sejmu RP. Przeprowadzałem tam wywiad z ówczesnym posłem Jerzym Dziewulskim. Niesłychanie dziwił mnie fakt, że, w trakcie toczących się obrad, spora grupa parlamentarzystów przesiaduje w sejmowej restauracji, m.in. racząc się alkoholem. „Dlaczego pana to dziwi, redaktorze? – wzruszył ramionami Dziewulski. – Sprawa jest prosta: jakie społeczeństwo, tacy posłowie”.

Polityka, dokonywane w niej wybory, podobnie jak każda sfera ludzkiej działalności, również jest kwestią świadomości. To nie byt kształtuje tę świadomość, lecz świadomość kształtuje byt. Bez względu na to, jaki mielibyśmy pomysł na urządzenie społeczeństwa i świata, dopóki nie zmieni się nasza świadomość, dopóty każdy ustrój państwowy, każdy system polityczny – nawet najbardziej wzniosły i sprawiedliwy – będzie przeobrażał się w porażkę.

W obecnym stanie świadomości pozostaje nam krytykowanie, obwinianie innych oraz iluzoryczna wiara w lepszy świat (prawicowy, lewicowy, chrześcijański, racjonalny itd.). Tymczasem: jakie społeczeństwo, tacy politycy. Przecież gdybyśmy znaleźli się na miejscu obecnych polityków, nasze zachowanie byłoby identyczne do działań tych, których krytykujemy teraz w poczuciu świętego oburzenia: w imię wyższej misji, patriotyzmu albo obrony wyznawanych przez nas wartości, umielibyśmy zracjonalizować sobie każdą niegodziwość, obojętność i gwałt, a przy tym chciwość. W obecnym stanie świadomości każdą wzniosłość redukujemy bowiem do jej przeciwieństwa. „A miało być tak pięknie…” – wzdychamy rozczarowani.

Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia – taki, niestety, jest powszechny poziom naszej świadomości. Dopóki to się nie zmieni, rzeczywistość się nie przeobrazi. Od samego narzekania i krytykowania nikomu się jeszcze nie poprawiło.

Informacje o szczaw

drobinaszczawiu@gmail.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Iluzoryczny wiara w lepszy świat

  1. Mirek pisze:

    …a może już teraz odbywa się przeobrażanie ludzkiej świadomości, które jest jeszcze w powijakach, no może raczkuje (nie wiadomo co z tego wyrośnie) coś się jednak dzieje – na pewno, wystarczy uważnie obserwować strumień poza głównym nurtem (odsiewając śmieci). Czy ludzie powoli się budzą…?, nie wiem, mam nadzieję, że tak.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s