Pandemia głupoty

„Nie zgadzam się na taką okrutną śmierć!” ­ – napisał ktoś w tonie pełnym oburzenia.

Strasznie głupie i egzaltowane rozumowanie. Jak można nie zgadzać się na śmierć albo chorobę, które wynikają z porządku natury? To tak samo, jakby akceptować piękno wschodu i zachodu słońca, ale na burze z piorunami bądź śnieżyce nie wyrażać zgody.

Większość ludzi sądzi, że rzeczywistość trwa w określonym porządku, który zgodny jest z ich wyobrażeniami. Tymczasem świat jest chaosem. Obce są mu ludzkie pojęcia sprawiedliwości, uczciwości, dobra albo zła. Te iluzoryczne kategorie powstały jedynie w umyśle człowieka. Cierpimy najczęściej dlatego, ponieważ nie rozumiemy, że natura, jakiej jesteśmy częścią, nie ma reguł. Ona wobec nas jest neutralna. Obsesyjnie pragniemy też, by codzienność była podporządkowana naszej woli i toczyła się pod dyktando naszych egocentrycznych wymysłów. Oto pandemia głupoty współczesnego świata uporczywie tworzonego przez człowieka, której najczęściej staramy się zaprzeczać.

Życie nie ma reguł, jakie chcielibyśmy, żeby posiadało. Ci, którzy uchodzą, w naszym mniemaniu, za skurwysynów, opływają w dostatek oraz chwałę, podczas gdy szlachetni i mądrzy, w naszym rozumieniu, cierpią nieraz biedę i umierają młodo. Można to sobie racjonalizować na różne pokraczne sposoby, tłumaczyć wolą Boską czy innymi bredniami. Tak czy inaczej, życie pisze własne scenariusze, niezależne od naszego chciejstwa.

Czy lwa zabijającego piękną gazelę nazywa się skurwysynem, mordercą, złą istotą? Nie. Takie jest prawo natury, że lwy polują na gazele. Przyjmujemy ten fakt bez żadnych emocji. O uczuciach zaczynamy gadać dopiero wtedy, gdy sprawy oczywiste dotyczą nas.

Nie dziw się, nie rozpaczaj, nie oburzaj, lecz rozum – pisał Seneka. Zauważał też: Tylko doskonały rozum czyni człowieka szczęśliwym.

Informacje o szczaw

drobinaszczawiu@gmail.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Pandemia głupoty

 1. egoistka pisze:

  Studiowanie natury, religie natury -zapomniana madrosc przodkow.

 2. Mirek pisze:

  Być może jest tak, że żyjemy wyłącznie w ludzkich kategoriach i w żadnych innych. Nie wyklucza to jednak nadziei. Wiara daje pewną odpowiedź, w księdze Izajasza napisane jest:
  Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami – wyrocznia Pana.
  Księga Izajasza 55:8 (Biblia Tysiąclecia)

  a w Przypowieściach Salomona:
  Zaufaj Panu z całego swojego serca i nie polegaj na własnym rozumie!

  Mamy jakąś alternatywę lub jej namiastkę, że wszystko pomimo naszych wątpliwości i pomimo gwałtów na naszym rozumie idzie w dobrym kierunku – który zna tylko Bóg i że czasami pozostaje tylko zaufanie (nie wiara) i aby przetrwać trzeba wyłączyć rozum, który jest bezsilny

 3. Beata Nowak pisze:

  Warto podkreślić słowo „okrutną”.Śmierć choć nieuchronna nie musi być okrutna.Głupotą jest godzić się z okrucieństwem.

 4. El pisze:

  Strata jest doswiadczeniem archaicznym, starym jak swiat. Starszym niz chrzescijanstwo. Ktos jest. Potem nie ma. Czy trzeba
  koniecznie mieszac w ten proces zaloby Boga z Izraela?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s