Odpowiedzialność

„Każdy sam jest odpowiedzialny za swoje uczucia” – jakieś dwanaście lat temu słowa te usłyszałem od mojej pięknej i mądrej M., w chwili, gdy kotłowały się we mnie frustracje związane z naszym związkiem.

„Masz czelność mówić do mnie w ten sposób?! – Niemal krzyczałem. – Przecież się kochamy, myślimy o wspólnej przyszłości. Też jesteś odpowiedzialna za moje uczucia!”.

Rany! Byłem kretynem! Wydaje się, że moja urocza M., przy której, niemal przez dwa lata, dzieliłem życie pomiędzy Szczecinem (tam studiowała), Wrocławiem (tam mieszkała) i Katowicami – chociaż o jedenaście lat ode mnie młodsza – wykazywała się znacznie większą bystrością umysłu niż ja. Jej słowa o tym, że każdy sam jest odpowiedzialny za swoje uczucia, pamiętam do dzisiaj. Zgadzam się też z nimi w pełnej rozciągłości. Cóż, potrzebowałem czasu na to, żeby nieco zmądrzeć.

Zazwyczaj ludzie żyją w przeświadczeniu, że za ich dobre samopoczucie odpowiedzialni są inni ludzie, szczególnie ci najbliżsi. To tak samo, jakby wysuwali żądanie: „Jestem z tobą, więc mam się przy tobie dobrze czuć, masz mi zapewnić psychiczny komfort życia. Jest to twoim obowiązkiem”. Ale to głupota w najczystszej postaci, zwalanie odpowiedzialności za swoje istnienie na cudze barki, obarczanie innych odpowiedzialnością za własny los. Stąd już tylko krok do usprawiedliwiania własnej marności i ślepoty podłością otaczającej nas rzeczywistości i widzenia tej rzeczywistości jako podłość. 

Owszem, jest to jakiś pokrętny sposób na tworzenie percepcji własnego istnienia. Osobiście – chociaż nieraz przychodzi mi to z trudem – wolę jednak widzieć i rozumieć, że jedynie sam ponoszę odpowiedzialność za wszelkie nastroje mojego istnienia. Jeśli więc doznaję jakiegoś dyskomfortu, to dzieje się tak tylko dlatego, że jestem ślepy i głupi.

Myślę, że tylko zdawanie sobie sprawy z odpowiedzialności za własne emocje czyni nas mądrze odpowiedzialnymi za emocje reszty świata.

Informacje o szczaw

drobinaszczawiu@gmail.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s