Żyć chwilą

Umiejętność życia chwilą to naprawdę wielka rzecz. Niektórzy ludzie pojęcie „żyć chwilą” rozumieją jednak opacznie – jedynie  jako oddawanie się ekscytacjom bądź ekscesom. Tęsknią tacy za adrenaliną. Te swoje chwile, którymi pragną żyć, traktują wybiórczo, hedonistycznie i – bywa – lekkomyślnie. Żyć chwilą w ich pojęciu to po prostu maksymalnie oddawać się uciechom, ot co, zwyczajnie korzystać z życia, a czasami nawet ocierać się o śmierć.

Problem w tym, że życie to nie same uciechy i ekscytacje. Co więcej – ci, którzy uważają, że należy używać życia na tak zwanego maksa, w „szarej” codzienności pozostają zazwyczaj osobami sfrustrowanymi, dalece niepogodzonymi z rzeczywistością. Ich „życie chwilą” jest więc ucieczką. Uciekają od samych siebie, chcąc w istocie zapomnieć o tym, kim są.

Umiejętność życia chwilą, pełne bycie w swoim „tu i teraz” to naprawdę wielka rzecz. W takiej postawie człowiek nie dokonuje wyboru chwil, którymi pragnie żyć, bo rozumie, że każda jego chwila jest bezcenna, niepowtarzalna i warta pełnego doświadczania. Bez względu na to, jakie emocje z sobą niesie.

Zapytano kiedyś pewnego oświeconego mędrca, czym różni się od przeciętnych zjadaczy chleba. „Właściwie niczym – odparł mistrz. – Jedynie tym, że kiedy idę, to tylko idę, kiedy śpię, to tylko śpię, kiedy czytam, to tylko czytam”.

Na czym polega życie chwilą? Wyłącznie na tym właśnie.

Informacje o szczaw

drobinaszczawiu@gmail.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s