Wartość psychologii

Anthony de Mello, hinduski jezuita i mistyk, a przy tym – uwaga – znakomity psychoterapeuta, przytoczył w jednym ze swoich kazań taką historię:

Jest taka opowiastka o Johnnym, który – jak utrzymywano – był trochę niedorozwinięty umysłowo. Jednakże, jak się potem okaże, wcale tak nie było. Johnny brał udział w zajęciach plastycznych w szkole specjalnej, gdzie dano mu do zabawy plastelinę. Wziął kawałek plasteliny, poszedł w kąt i zaczął się nią bawić. Podchodzi do niego nauczyciel i mówi:

– Cześć, Johnny.

Na co chłopiec odpowiada: – Cześć.

Z kolei nauczyciel: – Co trzymasz w ręku?

Johnny odpowiada: – To jest kawałek krowiego łajna.

– Co z niego zrobisz? – kontynuuje rozmowę nauczyciel.

– Nauczyciela – odpowiada chłopiec.

„No cóż, Johnny znowu cofnął się w rozwoju” – pomyślał nauczyciel. Woła więc dyrektora, który akurat obok przechodził i oświadcza:

– U Jonnhy’ego obserwuję regres.

Dyrektor podchodzi więc do Johnny’ego i mówi: – Hej, synu.

Na co Johnny: – Hej.

Dyrektor pyta następnie: – Co masz w ręku?

A on odpowiada: – Kawałek krowiego łajna.

– Co z tego zrobisz? – pyta dalej.

– Dyrektora.

Dyrektor dochodzi do wniosku, że Johnnym powinien zająć się szkolny psycholog. Polecił, by posłano po niego. Psycholog jest mądrym gościem. Przychodzi i mówi:

– Cześć, Johnny.

Na co chłopiec: – Cześć.

Psycholog mówi: – Wiem, co masz w ręku…

– Co? – pyta chłopiec.

– Kawałek krowiego łajna.

– To prawda – odpowiada Johnny.

– I wiem, co z niego zrobisz.

– Co? – pyta chłopiec.

– Robisz psychologa.

– Nieprawda. Nie mam wystarczającej ilości krowiego łajna.

W innym miejscu De Mello zauważa: Bo wszyscy jesteśmy stuknięci. Cały świat zwariował. Obłąkani lunatycy! Jedynym powodem, dla którego nie zamyka się nas w wariatkowie może być to, że jest nas tak wielu. Jesteśmy więc stuknięci. Kierujemy się stukniętymi poglądami na miłość, związki międzyludzkie, szczęście, radość, na wszystko. Jesteśmy do tego stopnia stuknięci, że kiedy wszyscy są co do czegoś zgodni, to z całą pewnością możesz być pewien, że się mylą!

Święte słowa. Ale już widzę oczami wyobraźni, jak każdy czytający ten tekst mówi sobie w duchu: „Racja! Inni są obłąkanymi lunatykami. Jednak ja doskonale przecież wiem, co w życiu robię”.

Informacje o szczaw

drobinaszczawiu@gmail.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Wartość psychologii

  1. takie tam przemyslenia pisze:

    Po przeczytaniu powyższego artykułu zacząłem się zastanawiać nad adekwatnością jego tytułu. czy jest on rzeczywiście o wartości psychologii w życiu człowieka czy o zwykłym ludzkim zachowaniu, myśleniu. Jako ze jestem psychologiem z wykształcenia powinienem bronić „wartości psychologii”, jednak po 5 latach nauki zdaje sobie sprawę ze „nie ma ludzi normalnych, są tylko niezdiagnozowani”, każdemu można by przypisać mniej lub bardziej poważną chorobę psychiczną (lub zaburzenie). Patrząc jednak z drugiej strony psychologia jest bardzo świeżą dziedziną nauki. Przytaczając wypowiedz Bogdana Wojciszke z artykułu „po co ta miłość” – psychologia jest jeszcze głupia, ale uczy się (w tym również na błędach). Nie jestem fanem psychologii klinicznej, gdyż moim zdaniem diagnozowanie zaburzeń psychicznych pozostawia wiele pytań, dotyczących zaburzenia, bez odpowiedzi. Jeżeli chodzi zaś o psychologię społeczną to stykamy się z nią na każdym kroku naszego codziennego życia. Nie wyobrażam sobie stworzenia dobrej reklamy bez zastosowania podstawowych technik manipulacji, czy wypromowania gwiazd showbiznesu bez udziału specjalistów od PR-u. Wykorzystywanie teorii psychologicznych w szeroko rozumianych mass mediach przyczynia się do kreowania ludzkiego życia, począwszy od tego w co się ubrać, do tego kogo i jak kochać, łącznie z wtłaczaniem ludziom do głowy czym jest miłość a czym nie jest. Moim zdaniem nie ma w tym nic złego, gdyż staram się postrzegać ludzi jako inteligentnych, co za tym idzie, każdy z nas wybiera z tego ogromu informacji te które są zgodne z jego osobowością jak i systemem wartości.

  2. eliska pisze:

    każdy z nas wybiera z tego ogromu informacji te które są zgodne z jego osobowością jak i systemem wartości. – no wlasie w tym problem, ze nie kazdy, i wzory z ogromu informacji kreuja chora rzeczywistosc, kreuja chory swiat. Wolnosc to cecha niewielu, ktorzy wyrzucili tv i sa inteligentni, ale to wyjatki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s